KONST / Litografier / Grafiskt blad 4137053
nr 413 7053
Märtha Bolin-Clason
(1902-1988), Sverige
Grafiskt blad, Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Slända i vassen', signerad i stenen, 1946, 33 x 45 cm. '30 ex', bladet är onumrerat och osignerat. Detta verk finns representerat på Nationalmuseum. Litteratur: verket finns återgivet på helsida i Allhems konstlexikon, sid 214
Märtha Bolin-Clason, född 1902, död 1988, svensk målare.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
2.600 kr
måndag 15 maj 2006
Märtha Bolin-Clason
Läs mer om Märtha Bolin-Clason